Czy w 2020 można bhp? - bezpieczeństwo

gpsbhp

Audyty bezpieczeństwa

Jedną z istotnych usług oferowanych przez firmę, która zajmuje się bezpieczeństwem i higieną pracy, jest przeprowadzenie audytu BHP. Audyt z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy ma na celu sprawdzenie, czy dany zakład pracy spełnia odpowiednie wymagania

Czy w 2020 można  bhp? - bezpieczeństwo gpsbhp
regulowane przepisami prawnymi znajdującymi się w Kodeksie Pracy. Zlecenie wykonania audytu bezpieczeństwa w naszej firmie może być dobrym pomysłem, ponieważ pozwala na sprawdzenie, czy firma spełnia wymagania BHP. Audyt BHP jest przeprowadzany przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy po przeprowadzonej ocenie wręczają odpowiedni raport pracodawcy z uwagami dotyczącymi tego, co należałoby poprawić. Jednym ze sprawdzanych aspektów istotnych w BHP jest kontrola ukończonego szkolenia BHP przez pracowników, ponieważ jest to jeden w ważniejszych obowiązków pracodawcy w tym zakresie. Przeprowadzenie audytu bezpieczeństwa w danej firmie może przynieść pracodawcy wiele korzyści i z pewnością pomoże uniknąć nieprzyjemności w razie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.


Co określa się mianem BHP

BHP jest określeniem, które jest znajome większości osób, a rozwinięcie tego skrótu oznacza dosłownie bezpieczeństwo i higienę pracy. Przestrzeganie odpowiednich przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczy zarówno pracowników, jak i pracodawców w przedsiębiorstwach, zakładach pracy, a nawet w różnego rodzaju instytucjach. Przepisy regulujące BHP znajdują się w jednym z działów Kodeksu Pracy. Na rynku istnieją specjalne firmy, które zajmują się branżą dotyczącą bezpieczeństwa oraz higieny pracy, oferując takie usługi, jak szkolenia BHP, szkolenia PPOŻ, czy też obsługę firm w zakresie BHP. Odpowiednie stosowanie się do zasad BHP pozwala na zachowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy, na uniwersytecie, czy też nawet w szkole. Ciekawostką dotyczącą BHP jest to, że pojęcie to dotyczy nie tylko zbioru przepisów i zasad, ale także oznacza dziedzinę wiedzy, która zajmuje się kształtowaniem odpowiednich warunków pracy. Warto wiedzieć, że przepisy regulujące BHP są tworzone na podstawie badań oraz przeprowadzonych obserwacji mających na celu zapewnienie właściwych warunków pracy.


Jakie przepisy są w Kodeksie Pracy

Kodeks jest aktem normatywnym, który zawiera odpowiednio usystematyzowany zbiór przepisów regulujących konkretną dziedzinę stosunków społecznych. Samo pojęcie kodeksu było stosowane już w średniowieczu, gdzie oznaczało po prostu zbiór określonych zasad, wartości i zachowań odpowiednich danej grupie. Współcześnie w prawie kodeks zawiera przepisy, które regulują daną dziedzinę życia społecznego. Kodeks pracy jest więc aktem normatywnym, który stanowi zbiór przepisów regulujących prawa oraz obowiązki objęte stosunkiem pracy do wszystkich pracowników, a także pracodawców. Kodeks Pracy składa się z kilkunastu działów, które zawierają przepisy prawne regulujące konkretne zagadnienia związane z pracą. Jednym z istotnych aspektów, który jest zawarty w Kodeksie Pracy, jest regulowanie przepisów dotyczących BHP. Jeden dział w Kodeksie jest poświęcony właśnie bezpieczeństwu i higienie pracy. Przestrzeganie przepisów dotyczących BHP jest bardzo istotne, a jednym z obowiązków pracodawcy w tym zakresie jest zapewnienie szkolenia BHP pracownikom.


Co należy wiedzieć o karcie wstępnego szkolenia

Każdy pracownik zaczynający pracę w danym zakładzie lub firmie musi posiadać ukończone wstępne szkolenie BHP. Zadaniem wstępnego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest zapoznanie pracownika z ogólnymi zasadami zachowania bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wstępne szkolenie BHP jest podzielone na instruktaż ogólny oraz instruktaż stanowiskowy. Karta szkolenia wstępnego BHP stanowi dokument potwierdzający odbycie takiego szkolenia przez pracownika. Posiadanie takiej karty szkolenia wstępnego jest istotne, ponieważ w razie inspekcji stanowi dokument zaświadczający o posiadaniu ukończonego szkolenia, warto więc zadbać o to, żeby karta była odpowiednio przechowywana. Karta wstępnego szkolenia BHP powinna znajdować się w części B akt osobowych pracownika. Sam okres ważności karty trwa do 6 miesięcy w przypadku osób pracujących na stanowiskach kierowniczych, a dla pozostałych pracowników karta ma ważność 12 miesięcy. Warto także zadbać o to, by karta wstępnego szkolenia była odpowiednio podpisana przez wymagane osoby.